Thursday, January 12, 2012

Historia kredytowa i punkty

Aby kupić dom, trzeba mieć albo masę gotówki, albo wziąć kredyt.
Nie będę zajmowała sie tą pierwszą, jakże pożądaną sytuacją, ale skupię się na drugiej.

Aby wziąć kredyt, trzeba się do tego kwalifikować:
- mieć stała pracę, najlepiej na cały etat,
- rozliczać się z podatków oraz płacić podatki,
- mieć udokumentowaną historię spłacania długów na czas,
- mieć wysoką liczbę punktów, która to liczba określa naszą zdolność kredytową.

Aby zdobyć te dwie ostatnie rzeczy, należy mieć coś do spłacania, i regularnie spłacać. Może to być, na przykład, karta kredytowa. Studenci z reguły dostają oferty pierwszych kart kredytowych na bardzo korzystnych warunkach. Jeśli nie jest się studentem, można, na przykład, starać się o kartę, jeśli ma sie wysoki i dość stały stan konta w banku (oraz stałą pracę oczywiście).
Jeszcze lepszym sposobem na zbudowanie historii kredytowej jest spłacanie domu lub samochodu. Problem w tym, ze musimy znalezc kogos, kto ma "dobry kredyt" i ufa nam na tyle, aby podżyrować nam pozyczkę.
Moją pierwszą kartę kredytową otrzymałam ponad rok temu. Już po 3 miesiącach mogłam zaobserwować, że przyznawane mi są punkty za regularne spłacanie karty i za fakt, ze kwoty na które zaciągam tenże kredyt, są niskie (lub wysokie, ale szybko splacone).
Im wyższa liczba punktów, tym lepsze warunki możemy negocjować w przyszłości, podczas zakupu domu, auta, lub innych rzeczy wymagających, aby spłacać je na raty.
700-850 punktów - doskonały "kredyt",
680-699 punktów - dobry,
620-679 punktów - przeciętny,
580-619 punktów - niski,
500-579 punktów - bardzo niski,
300-499 punktów - zły.

2 comments:

  1. budowę własnego domu zacząłem blisko 20 lat temu. nazwałbym to sposobem gospodarczym. trwało to 3 lata. wprowadziliśmy się z żoną i małym w lekko spartańskie warunki. po dalszych 3 latach dom właściwie był wykończony. w usa buduje się w innej technologii. uniemożliwia to budowanie w etapach i wykańczanie po pracy własnymi siłami. czy masz już wizję swojego domu? w jakiej technologii będzie budowany? POWODZENIA! pozdrawiam

    ReplyDelete
  2. Budowa raczej nie wchodzi w rachubę, zamierzamy kupić gotowy dom.

    ReplyDelete